Pro občany přísně tajné


Obrátili se na mě sportovci, kteří využívají sportovní halu v Uherském Hradišti, s dotazem, zda je pravdou, že bude docházet ke změně provozovatele sportovní haly. Zajímalo je také, pokud to pravdou je, zda bude docházet ke zvýšení finančních nároků na jednotlivé sporty.

Dotazy jsem písemně položil vedoucí Odboru kultury, školství a sportu Městského úřadu v Uherském Hradišti. Odpověď dorazila poměrně brzy. Stálo v ní, že změna správce sportovní haly je plánována k 1. lednu 2019, a také to, že se spolky změny nemusí obávat.

Nato dorazil další mail. Zjevně nebyl určený mně, ale panu starostovi a poslanci za ODS Stanislavu Blahovi. Vedoucí jej v něm informuje, že o téma se zajímá opoziční zastupitel, ale že „...(bychom) mohli tohoto tématu využít my (myšleno asi ODS), že se v oblasti sportu snažíme – mimo jiné o zlepšení podmínek provozu SH tím, že ji začne provozovat naše organizace..." Nevěřil jsem vlastním očím! Radnice pod vedením ODS snad nepracuje v zájmu občanů, ona to dělá kvůli bodům v komunálních volbách?

Z mailu: „...konverzace pak ještě trochu pokračovala, nějak „jsem to ukecala" - od té doby pak už nic... (...) No, uvidíme, v každém případě samozřejmě budu činit, dle dnes dohodnutého." Co bylo myšleno tím ukecáním mě, co bylo dohodnuto? Že zastupitelé budou jen částečně informováni a občané se více dozvědí během volební kampaně? Jeden chybně zaslaný mail a kolik otázek vyvolá. Některé z nich panu starostovi položím.

Nejsem sám, kdo se s tímto přístupem vedení radnice setkal. Předseda klubu zastupitelů za ANO Jan Zapletal mi v reakci na tuto událost řekl: „Od úředníků bych místo pletichaření očekával čistou profesionalitu jak ve vztahu k občanům, tak k politikům. Očekával bych, že budou podávat přesné informace a ne "dělat politiku". Zastupiteli píše, že ke změnám dojde v r. 2019 a radním poté, že to vše "můžeme použít v kampani v komunálních volbách 2018". Takové jednání je nepřípustné."

Až budu znát odpovědi pana starosty, samozřejmě se s vámi o ně podělím. Protože to patří k povinnosti komunálního politika, zastupitele, radního či starosty. Informovat občany o všem, co se v jeho prospěch ve městě děje už v průběhu, ne si na tom přihřívat svoji politickou polívčičku.

 

zpět na seznam článků
 
© 2022 Josef Sátora   |   administrace